Telefon
+48 601 464 478
ul. Kazimierza Wielkiego 217A, 32-400 Myślenice

Zasady ćwiczenia

1

Aikido nie jest sportem. Jest dyscypliną kształtującą w procesie treningowym umysł, ducha i ciało. Fizyczne techniki nie są jedynym prawdziwym celem sztuki, ale narzędziem do osobistego oczyszczenia i duchowego wzrostu.

2

Jedno uderzenie lub rzut w Aikido może zabić przeciwnika, dlatego podczas treningu słuchaj instruktora i nie czyń okresu ćwiczenia czasem dla niepotrzebnego testowania siły.

3

Zawsze należy słuchać instruktora i pamiętać o jego instrukcjach, przedkładając je ponad swoje przekonania. Niezależnie jak długo będziesz studiować, jeżeli będziesz kurczowo czepiać się swoich sądów, nigdy nie zrozumiesz własnych możliwości.

4

Aikido jest sztuką, według zasad której człowiek uczy się przeciwstawiania się wielu przeciwnikom jednocześnie. Wymaga się, abyś wygładził i doprowadził do perfekcji każdy ruch tak, żebyś mógł reagować nie tylko na przeciwnika stojącego przed Tobą, ale też na przeciwników pojawiających się z różnych stron. Aikido pojawiło się jako środek do odparcia ataku ze wszystkich kierunków. Jeżeli jesteś przygotowany tylko na jednego przeciwnika, bez nastawienia na innych, to będzie to po prostu zwykła walka. Prosta i czujna postawa oraz nieporuszony umysł jest bazą każdego ćwiczenia Aikido.

5

Żaden student nie może nigdy używać technik Aikido, aby krzywdzić innych. Moralnym obowiązkiem każdego studenta jest przestrzeganie tego nakazu pod groźbą usunięcia go z sekcji.

6

Na macie nie może istnieć konflikt ego. Aikido nie jest walką uliczną, dlatego też musisz oczyścić swój charakter z agresywnych reakcji. Celem Aikido nie jest walka i pokonywanie wroga, ale walka i pokonywanie swoich własnych agresywnych instynktów.

7

Zuchwałość, buta i złe zachowanie nie są tolerowane. Wszyscy musimy być świadomi swoich ograniczeń.

8

Ćwicz rzetelnie z uczuciem dającym radość. Bardzo trudno jest ćwiczyć sumiennie przez cały czas, ale jeśli utrzymasz dyscyplinę, to nie odczujesz zmęczenia i osiągniesz w końcu odpowiednio zadowalający poziom. Niektórzy ludzie uważają, że trzeba cierpieć podczas ćwiczenia, ale rzeczywiste studiowanie jest przyjemne przez cały czas.

9

Nauki Twojego instruktora dotyczą małego wycinka tego, czego masz się nauczyć. Opanowanie każdego ruchu zależy całkowicie od indywidualnej, gorliwej praktyki. W Aikido istnieje kilka tysięcy technik. Niektórzy studenci starają się nagromadzić ich jak najwięcej, nie bacząc na jakość, z czasem jednak stwierdzają, że nie osiągnęli zbyt wiele i zainteresowanie znika. Ponieważ istnieje wiele wariantów w każdej technice, instruktorzy przez cały czas podkreślają początkującym istotę powtarzania podstawowych form. Kiedy ćwiczysz podstawową technikę z pełnym zaangażowaniem, to opanujesz ją po mistrzowsku i będziesz mógł używać jej w różnych wariantach.

10

Codzienna praktyka zaczyna się lekkimi ruchami ciała, stopniowo zwiększającymi intensywność. Z tego też powodu nawet stary człowiek może kontynuować ćwiczenia bez szkody dla ciała i osiągnąć cel tych ćwiczeń. Przesada powoduje, że nie osiągniesz niczego – kluczem jest umiarkowanie. Młodzi studenci często miewają przekonanie, że nie będą silni, dopóki nie wzmocnią siły. Nie jest to prawdą – naturalne ćwiczenia same w sobie powodują siłę.

11

Aikido jest ćwiczeniem ciała i umysłu, rozwija uczucia rzetelności, szczerości i uczciwości. Dlatego też ostatecznym celem sztuki, nie jest „wyszkolenie” silnego mężczyzny lub kobiety, ale stworzenie człowieka o rozwiniętej osobowości.

12

Wszyscy studenci Aikido studiują te same zasady, dlatego też nie powinno być konfliktów pomiędzy jednostką a grupą i odwrotnie. Aikidocy są jedną wielką rodziną, a sekretem Aikido jest harmonia.

13

Jeżeli nie zechcesz przestrzegać tych zasad, to nie będziesz mógł brać udziału w treningach w żadnym Dojo Aikido.